Jak wybrać dentystę?

Ból zęba stawia wiele osób w podbramkowej sytuacji i szukają wtedy dentysty, kierując się najczęściej kryterium „na teraz”, który przyjmie ich jak najszybciej. W takich przypadkach rzadko kiedy Polacy zastanawiają się nad tym, jakie inne czynniki powinni brać pod uwagę, wybierając gabinet dentystyczny, czego unikać, którym dentystom zaufać, a których omijać z daleka już na dźwięk samego nazwiska.

Jak wybierać?
Z oczywistych względów o wiele łatwiejszą sytuację mają osoby mieszkające w średniej wielkości miastach, na przykład w Kaliszu, które mają spory wybór dentystów [info: dentysta-stomatolog.com/kalisz,1.html], a jednocześnie nie jest to wybór zbyt duży, który paradoksalnie utrudniałby podjęcie decyzji. Dokonując wyboru, warto zwracać uwagę na rzeczy będące z pozoru zwykłymi szczegółami. Przykładowo, jeśli jakiś dentysta ma wiele wolnych terminów i mało chętnych pacjentów mimo doskonałej lokalizacji gabinetu, warto zastanowić się nad powodem takiej sytuacji. Z drugiej strony, jeśli jego gabinet położony jest na skraju miasta, ma zły dojazd i słabą lokalizację, a mimo to terminarz zapisów pęka w szwach, można być prawie pewnym tego, że świadczy to o wysokim profesjonalizmie lekarza i ogromnym zaufaniu, jakim darzą go jego pacjenci. Nie zaszkodzi też podczas wyboru dentysty kierować się proponowanymi przez niego stawkami usług dentystycznych oraz ich zakresem. Im więcej zabiegów oferuje stomatolog, na przykład prócz typowego leczenia zębów świadczy też usługi z zakresu protetyki, tym większym profesjonalizmem, umiejętnościami i doświadczeniem się on odznacza.

I kiedy iść?
Jednak dla znaczącej części osób poważnym problemem jest nie tylko wybór właściwego specjalisty, ale i samo określenie, kiedy trzeba się do niego zgłosić. Polacy sami przyznają, że najczęściej odwiedzają gabinety dentystyczne tylko wtedy, gdy odczuwają dotkliwy ból zęba, którego nie da się już złagodzić żadnymi lekami. Tymczasem ważne jest, aby dentystę odwiedzać regularnie, minimum raz w ciągu roku poddając się kontroli, chociaż niektórzy specjaliści podkreślają, by chodzić nawet dwa razy, bo zwiększa to szansę na wczesne wykrycie ewentualnych problemów z zębami i umożliwia błyskawiczne wdrożenie leczenia. Wizyta u stomatologa jest też zalecana w sytuacji, gdy samemu podczas np. codziennego mycia zębów lub podczas jedzenia zauważy się jakieś problemy – ukruszenie zęba, krwawiące dziąsło [info: https://pl.wikipedia.org/wiki/krwawiace,zapalenie], niespotykana dotąd nadwrażliwość, ruszający się ząb itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>